EURO 2016: Anglia - Rusia 1-1

Anglia revine in atac si beneficiaza de o buna ocazie de a deschide scorul, la lovitura libera obtinuta de Sterling (min.53), insa si rusii s-au aflat aproape de gol in minutul 63, cand sutul plasat al lui Fedor Smolov a trecut la numai cativa centimetri de bara stanga a portii lui Joe Hart. Dupa o mare ocazie ratata de Wayne Rooney, al carui sut puternic de la 16 m a fost respins in extremis de Akinfeev, Anglia reuseste deschiderea scorului in urma unei lovituri libere din afara careului, executata perfect de Eric Dier (min.73).

acum 80 luni (12 Jun 2016)

Selectionatele Angliei si Rusiei au terminat la egalitate 1-1 (0-0), intr-o partida din cadrul Grupei B a Campionatului European de fotbal - EURO 2016, disputata sambata seara pe Stade Velodrome din Marsilia, potrivit Agerpres.

Anglia a deschis scorul in minutul 73, in urma unei lovituri libere transformate de Eric Dier, Rusia reusind sa egaleze in ultimele secunde ale jocului, prin Denis Glusakov (min.90+2).

Meciul Anglia — Rusia s-a disputat intr-un context tensionat, dupa confruntarile violente la care au participat cateva sute de suporteri ai celor doua selectionate, in Portul Vechi din Marsilia, in cursul dupa-amiezii de sambata, soldate cu mai mult de zece raniti, intre care unul foarte grav, politia retinand sase persoane.

Englezii, favoritii Grupei B, s-au dovedit mai incisivi in debutul jocului si au ratat prima mare ocazie in minutul 7, cand Adam Lallana a sutat din interiorul careului, insa mingea a fost respinsa in corner de portarul Akinfeev.

Elevii lui Roy Hodgson au tinut sub o presiune constanta apararea rusa in primul sfert de ora, iar Chris Smalling i-a dat la randul sau emotii goalkeeper-ul advers, cu o puternica lovitura de cap.

Rusia a ripostat prin fundasul Serghei Ignasevici, care a expediat balonul cu capul catre poarta englezilor, in urma unei lovituri libere, insa Joe Hart a retinut in doi timpi (min.16).

Cu veteranul Wayne Rooney in rolul de coordonator, selectionata Three Lions s-a mentinut in ofensiva, in timp ce Rusia a incercat sa riposteze pe contre.

Adam Lallana, cel mai periculos jucator al Angliei in prima parte a intalnirii, a fost din nou aproape de gol in minutul 21, cand a patruns in viteza in careul rusilor, dar balonul sutat de el a trecut la mica distanta de bara laterala a portii.

Rooney, golgheterul all-time al nationalei Angliei, cu 53 de reusite, i-a testat la randul sau reflexele lui Akinfeev, in minutul 34, cu un sut de la marginea careului.