DNA arunca bomba in Liga I: Dinamo - Lazio este suspectat de blat. Stefan Radu, pe post de mita

Cornel Dinu declara ca i s-a parut ciudat ca Nastase, la scurt timp dupa acest meci, nu a mai facut parte din lotul dinamovist, fotbalistul plecand de la club cu tot cu banii pe care ii incasase la semnatura. Fundasul, desi un jucator cu reale calitati, care s-a si impus ulterior in Italia, a fost transferat la Lazio, la cateva luni dupa acest meci, pe o suma colosala pentru fotbalul romanesc de la acea data, peste 6 milioane euro.

acum 74 luni (17 Feb 2015)

DNA ancheteaza meciul Dinamo - Lazio, disputat in 2007, prin care italienii s-au calificat in Liga Campionilor la finalul unui meci pierdut in mod suspect de "cainii rosii", scor 1-3.

Fotbalistul Cristi Pulhac a dezvaluit detalii din culisele meciului Dinamo - Lazio, care au trezit suspiciunile cu privire la posibilitatea ca aceasta partida sa fi fost un blat. a fost inregistrat un dosar penal avand ca obiect procesul verbal de sesizare din oficiu privind partida de fotbal dintre Dinamo Bucuresti si Societa Sportiva Lazio din Italia care a avut loc la data de 28.08.2007", a anuntat DNA.

Initial, au fost acuzati ca au pus la cale "intelegerea" cu Lazio Cornel Dinu si fostul actionar Cristi Borcea. Ulterior Dinu a spus ca nu este vinovat si l-a acuzat, la randul sau, pe Ioan Becali, dar si pe fotbalistul Vali Nastase. De asemenea declaratii importante cu privire la acea partida a facut si antrenorul de la acea data, Mircea Rednic.

"Blaturile sa faceau la Bucuresti, la hotelul unde stateau oaspetii. La meciul cu Lazio, aranjamentul a fost facut inainte de meci. La pauza, li s-a spus jucatorilor: «Baieti, dati-va la o parte!»", a spus fostul actionar dinamovist Vladimir Cohn.

Meciul la care se face referire este cel din play-off-ul Ligii Campionilor, cand Dinamo a intalnit-o pe Lazio, din sezonul 2007/2008. Dinamo avea 1-0 la pauza, pe propriul teren, insa in repriza secunda lazialii au intors scorul si au castigat cu 3-1. Momentul pihologic, dupa care Dinamo a cazut, a avut loc la o faza la care Vali Nastase a comis fault in careu, astfel ca italienii au primit un penalti, din care au egalat.

Cornel Dinu declara ca i s-a parut ciudat ca Nastase, la scurt timp dupa acest meci, nu a mai facut parte din lotul dinamovist, fotbalistul plecand de la club cu tot cu banii pe care ii incasase la semnatura. Fundasul, desi un jucator cu reale calitati, care s-a si impus ulterior in Italia, a fost transferat la Lazio, la cateva luni d... Citeste intreg articolul pe romanialibera.ro