Dezamagire la Europeanul de tenis de masa. Nationala feminina a Romaniei s-a oprit in sferturi

In prima partida, Elizabeta Samara a fost invinsa cu 3-1 (la seturi) de catre Matilda Ekholm, apoi Bernadette Szocs a egalat situatia pe tabela, dupa ce-a batut-o pe suedeza Li Fen (3-1 la seturi), o chinezoaica naturalizata, fosta campioana europeana, la simplu.

acum 66 luni (26 Sep 2014)

In prima partida, Elizabeta Samara a fost invinsa cu 3-1 (la seturi) de catre Matilda Ekholm, apoi Bernadette Szocs a egalat situatia pe tabela, dupa ce-a batut-o pe suedeza Li Fen (3-1 la seturi), o chinezoaica naturalizata, fosta campioana europeana, la simplu. Romania a preluat conducerea, 2-1 la general, dupa succesul Cameliei Postoaca in fata suedezei Bergstrom, tot cu 3-1 (la seturi), apoi Elizabeta Samara s-a luptat cu Li Fen, dar a pierdut cu 2-3. S-a facut 2-2 la general, asa ca s-a ajuns la partida decisiva, care s-a disputat intre Bernadette Szocs si Matilda Ekholm. Ultima, care la Europeanul din 2013 castiga bronzul, la dublu, alaturi de jucatoarea Galia Dvorak (Spania), a invins-o acum si pe Szocs, 3-1 la seturi, iar Suedia s-a calificat in semifinale. ROMANIA - SUEDIA 2-3, scor general Elizabeta Samara - Matilda Ekholm 1-3 (7-11, 3-11, 11-9, 8-11)Bernadette Szocs - Fen Li 3-1 (16-14, 3-11, 11-7, 12-10)Camelia Postoaca - Linda Bergstrom 3-0 (9-11, 11-2, 11-5, 11-4)Elizabeta Samara - Fen Li 2-3 (7-11, 11-9, 6-11, 11-6, 9-11)Bernadette Szocs - Matilda Ekholm 1-3 (7-11, 11-7, 9-11, 9-11). La precedentele trei editii ale CE, Austria (2013), Danemarca (2012), Polonia (2011), Romania cucerise medalia de argint. Nationala masculina a ratat prezenta in sferturi, la Europeanul din Portugalia, dupa ce-a incheiat doar pe 3 in grupa D si va evolua si ea doar in meciuri de clasament. ... Citeste intreg articolul pe adevarul.ro