Cinci evenimente sportive pe care nu trebuie sa le ratati in 2017

Simona Halep asteapta in sfarsit sa castige un turneu de Grand Slam, CSM Bucuresti promite sa ajunga iar in Final Four, asta dupa ce a cucerit Liga Campionilor la handbal feminin chiar de la prima participare, in timp ce Astra Giurgiu, calificata incredibil in primavara europeana, asteapta dubla cu belgienii de la Genk. Simona Halep se antreneaza pentru a castiga un turneu de Grand Slam Simona Halep asteapta in sfarsit sa castige un turneu de Grand Slam, CSM Bucuresti promite sa ajunga iar in Final Four, in timp ce Astra Giurgiu asteapta dubla cu belgienii de la Genk.

acum 44 luni (15 Jan 2017)

Simona Halep asteapta in sfarsit sa castige un turneu de Grand Slam, CSM Bucuresti promite sa ajunga iar in Final Four, asta dupa ce a cucerit Liga Campionilor la handbal feminin chiar de la prima participare, in timp ce Astra Giurgiu, calificata incredibil in primavara europeana, asteapta dubla cu belgienii de la Genk. Cu o istorie de 112 ani, turneul masculin a fost castigat anul trecut de Novak Djo-kovic. Sarbul l-a invins in finala pe Andy Murray (6-1, 7-5, 7-6), de care a trecut inclusiv in acest inceput de an, in finala de la Doha.

Australian Open poate fi si un turneu al revansei pentru Halep, mai ales dupa editia de anul trecut, cand Simona a fost eliminata inca din primul tur, dupa 4-6 si 3-6 cu necunoscuta Shuai Zang.

Astra mai incearca un miracol in Europa

In luna februarie, Astra Giurgiu va mai incerca sa produca o surpriza in UEFA Europa League, dupa calificarea in primavara europeana, dintr-o grupa cu italienii de la AS Roma.

Campioana Romaniei, care o va intalni pe Genk in dubla mansa (16 si 23 februarie), l-a pierdut insa pe Denis Alibec, ajuns in curtea Stelei, sub comanda lui Reghecampf avand sanse sa ajunga, inca din aceasta iarna, alti doi jucatori de la Astra, Morais si Teixeira.

Spre deosebire de meciurile din faza grupelor, Astra poate insa sa joace, in sfarsit, pe teren propriu, la Giurgiu, dupa ce problemele cu gazonul s-au rezolvat, iar campioana a primit aviz favorabil de la forul european.

Genk, care a castigat o grupa cu Bilbao, Rapid Viena si Sassuolo, nu merge insa stralucit in campionatul Belgiei, acolo unde ocupa doar locul 9, cu 28 de puncte.

Meciul cu Danemarca, ultima sansa pentru Romania lui Daum

Luna martie este una extrem de importanta pentru nationala Romaniei, condusa de Christoph Daum. Pe data de 26 martie, la Cluj-Napoca, tricolorii intalnesc Danemarca, intr-un meci pe care sunt obligati sa-l castige pentru a mai spera sa se califice la Campionatul Mon... Citeste intreg articolul pe romanialibera.ro