Ce controverse aduce "legea antilegionara". Petre Tutea, parintele Iustin Parvu si Radu Gyr, in pericol sa dispara din memoria nationala

Ce controverse aduce

Si atunci au existat discutii, ba mai mult a fost si un protest initiat de un grup de profesori de la Universitatea de Vest din Timisoara care au transmis o scrisoare catre municipalitate. Simbolul PetreTutea este legat de o configuratie ideologica de extrema dreapta straina de identitatea orasului nostru pe care ne-o dorim legata de valori ale libertatii, democratiei, tolerantei si progresului", se arata in scrisoarea din 2014. Reisz, Constantin Parvulescu si Claudiu Mesaros, profesori la Facultatea de Stiinte Politice, Filozofie si Stiinte ale Comunicarii, dar si de Ciprian Panzaru, de la Facultatea de Sociologie si Psihologie a Universitatii de Vest. "Comisia de cultura si invatamant a Consiliului Local Cluj, la sesizarea cetatenilor sau autosesizandu-se in privinta strazilor care poarta nume de legionary, va cere o opinie de specialitate din partea istoricilor si, in functie de ce zic acestia, comisia va lua o decizie", afirma viceprimarul Clujului Anna Horvath, care este si presedintele comisie de cultura din cadrul administratiei locale. "Dupa zece ani de functionare a Ordonantei, in baza unor analize, un grup de parlamentari liberali a propus un proiect de modificare, in sensul de a completa, de a contextualiza ceea ce a insemnat holocaustul pentru Romania, ce a fost si a functionat ca fascist pe teritorul romanesc.

acum 107 luni (12 Aug 2015)

In 2014, in urma propunerii liberalului Dan Diaconu, viceprimar al Timisoarei, Consiliul Local a votat pentru denumirea unei strazi din centrul orasului cu numele Petre Tutea. In 2015, un grup de trei parlamentari liberali au propus modificari ale Ordonantei de Urgenta 35 din 2002, astfel ca noua lege 217/2015, promulgata de presedintele Klaus Iohannis, interzice, printre altele, promovarea unor simboluri, conceptii si doctrine legionare.

Tutea a facut parte din Guvernul national-legionar instaurat dupa 6 Septembrie 1940, a indeplinit functia de Sef de Serviciu si apoi Director in Ministerul Economiei.

"Un Roman absolut trebuie sa fie legionar...Legionarismul a fost o revolutie pentru ca a insufletit o generatie, construind ordinea de stat pe substanta istorica a poporului roman", spunea Tutea.

Protestul din 2014

Cunoscuta in Timisoara ca "Strada fara nume", aleea care face legatura intre strazile Eugeniu de Savoya si Proclamatia de la Timisoara a primit, in 2014, numele de Petru Tutea. Si atunci au existat discutii, ba mai mult a fost si un protest initiat de un grup de profesori de la Universitatea de Vest din Timisoara care au transmis o scrisoare catre municipalitate.

"PetreTutea a fost, in tinerete, membru al nomenclaturii legionare, avand pozitii de decizie in guvernarea legionara, a fost unul dintre autorii Manifestului Revolutiei Nationale si a publicat articole de presa propagand ideile legionare, motiv pentru care consideram ca este o personalitate controversata si neconsonanta cu spiritului civic si cultural al Timisoarei. Simbolul PetreTutea este legat de o configuratie ideologica de extrema dreapta straina de identitatea orasului nostru pe care ne-o dorim legata de valori ale libertatii, democratiei, tolerantei si progresului", se arata in scrisoarea din 2014. Reisz, Constantin Parvulescu si Claudiu Mesaros, profesori la Facultatea de... Citeste intreg articolul pe adevarul.ro