Busoi: Basescu ii promitea, in 2014, lui Recep Erdogan ca se va construi moschee la Bucuresti

Busoi: Basescu ii promitea, in 2014, lui Recep Erdogan ca se va construi moschee la Bucuresti

Unu, sa lamureasca faptul ca in Romania nu se pot construi moschei pentru ca avem atat cat ne trebuie pentru comunitatea noastra", a declarat, la Adevarul Live, Traian Basescu, precizand ca "slabiciunea" europenilor de a accepta constructii de moschei finantate, de multe ori, de Arabia Saudita, Iran sau alte state musulmane a dus la aparitia unor lideri care "propovaduiesc islamismul radical".

acum 58 luni (26 Mar 2016)

"Date fiind schimbarile naucitoare de pozitie si declaratii pe care Traian Basescu le face fara nicio jena in ultima vreme, de cand s-a descoperit cruciatul crestinismului, se ridica firesc cateva intrebari. Cat tupeu poate avea Traian Basescu sa strige de indignare impotriva moscheii de la Bucuresti, cand in 2014, la Ankara, promitea atunci premierului Erdogan ca are el grija se se construiasca o moschee la Bucuresti?", a transmis Cristian Busoi, intr-un comunicat de presa. Cristian Busoi considera ca schimbarea de pozitie a lui Traian Basescu fata de construirea unei moschei este generata de considerente electorale. Dincolo insa de escrocherie politica a domnului Basescu, pentru cei care chiar vor sa gaseasca solutii si sa-i protejeze pe romani de pericole, trebuie spus clar ca Europa se dovedeste iar prea lenta si prea birocratica ca sa fie in stare sa ne apere de terorism", a mai afirmat Busoi. Potrivit prim-vicepresedintelui PNL, "valul de imigranti care a coplesit Uniunea Europeana este consecinta unei decizii politice proaste, dar cine crede ca raspandirea urii face vreun bine se insala, iar cine profita de temerile oamenilor este complicele moral al unor radicali smintiti care nu au decat credinta distrugerii". Fostul presedinte Traian Basescu a declarat, miercuri, ca spera ca, in cursul vizitei in Turcia, presedintele Klaus Iohannis sa rezolve doua probleme, respectiv sa nu accepte construirea unei mari moschei in Romania si sa se redeschida accesul carnii de oaie romanesti pe piata din Turcia. Unu, sa lamureasca faptul ca in Romania nu se pot construi moschei pentru ca avem atat cat ne trebuie pentru comunitatea noastra", a declarat, la Adevarul Live, Traian Basescu, precizand ca "slabiciunea" europenilor de a accepta constructii de moschei finantate, de multe ori, de Arabia Saudita, Iran sau alte state musulmane a dus la aparitia unor lideri care "propovaduiesc islamismul radical". ... Citeste intreg articolul pe adevarul.ro