Belgienii isi dau palme: Stanciu, rusinos de slab intr-o echipa admirabila. Avem semifinalistele Ligii Europa

Anderlecht a facut un meci mare, joi seara, pe "Old Trafford", iar Jose Mourinho si elevii sai au "tremurat" serios pentru calificarea in semifinalele Ligii Europa. Repriza a doua a fost dominata de United care a trecut de mai multe ori pe langa gol, insa belgienii au depasit cu mult asteptarile si au reusit sa pastreze egalul pana la finalul celor 90 de minute.

acum 69 luni (21 Apr 2017)

Anderlecht a facut un meci mare, joi seara, pe "Old Trafford", iar Jose Mourinho si elevii sai au "tremurat" serios pentru calificarea in semifinalele Ligii Europa. Dupa 1-1, in tur, la Bruxelles, Manchester United a pornit cu prima sansa in retur, iar dupa golul lui Mkhitaryan din minutul 10, calificarea parea o formalitate pentru gazde. Anderlecht, cu Chipciu titular si cu Stanciu pe banca, a jucat insa cu mult curaj si a egalat prin Hanni (32). Repriza a doua a fost dominata de United care a trecut de mai multe ori pe langa gol, insa belgienii au depasit cu mult asteptarile si au reusit sa pastreze egalul pana la finalul celor 90 de minute. Pe langa faptul ca n-au reusit sa rezolve meciul in timpul regulamentar, "Diavolii rosii" au primit si o lovitura, atunci cand Ibrahimovici s-a accidentat pe final, fiind suspect de ruptura ligamentelor! Fara Ibrahimovici, dar cu Martial introdus in locul sau, United a continuat sa preseze si a fost rasplatita in minutul 107, atunci cand Marcus Rashford a "inventat" un gol dintr-o jumatate de ocazie. Chipciu a depus un efort considerabil, insa n-a reusit mare lucru, fiind schimbat pe "Old Trafford" in minutul 64, atunci cand Stanciu a fost introdus in locul lui Hanni. Stanciu n-a fost util nici in ofensiva, nici in defensiva si, atunci cand a primit mingea, s-a multumit, aproape de fiecare data, sa dea o pasa scurta la cel mai apropiat coechipier! Liga Europa, sferturi Manchester United - Anderlecht 2-1 (1-1 in tur) Mkhitaryan 10, Rashford 107 / Hanni 32 Genk - Celta Vigo 1-1 (2-3 in tur) Trossard 67 / Sisto 63 Schalke 04 - Ajax 3-2 (0-2 in tur) Goretzka 53, Burgstaller 56, D. Younes 120 Ajax a jucat in zece oameni din minutul 80 Besiktas - Lyon 2-1 (1-2 in tur) Talisca 27, 58 / Lacazette 34 Lyon a castigat cu 6-7 dupa executarea loviturilor de departajare ... Citeste intreg articolul pe adevarul.ro