Australian Open 2015: Cum s-a batut Halep singura. Cifre, explicatii si turneele care urmeaza pentru romanca

Simona Halep a fost invinsa clar in sferturi de rusoaica Ekaterina Makarova, 4-6, 0-6, dupa un meci in care a facut 31 de erori nefortate in 69 de minute. Pe primul serviciu a avut un procentaj de doar 56% (Makarova a avut 75%), n-a concretizat decat o sansa de break din noua (spre deosebire de cinci, din sase, in dreptul rusoaicei), si, mai ales, a facut exces de greseli nefortate, 31 (fata de 20)! Cuantumul premiilor obtinute de romanca la editia din 2015 de la Australian Open este de 500.000 de euro Poate am fost putin stresata, dar nu stiu de ce. In circuitul WTA, Halep va reveni pe 16 februarie, odata cu debutul turneului de tip Premier 5 (al doilea nivel dupa cele de Mare Slem) de la Dubai, dotat cu premii totale de 2,5 milioane de dolari.

acum 56 luni (27 Jan 2015)

Simona Halep a fost invinsa clar in sferturi de rusoaica Ekaterina Makarova, 4-6, 0-6, dupa un meci in care a facut 31 de erori nefortate in 69 de minute. Halep, locul 3 mondial, cu o victorie in fata Makarovei, la singura intalnire directa de pana acum, in 2013, in drumul romancei spre titlul de la New Haven, pleca favorita si miercuri dimineata. In primul meci al zilei de pe arena centrala "Rod Laver", Simona a pierdut primul game, pe propriul serviciu, apoi rusoaica s-a dus la 0-3! In 46 din ultimele 47 de meciuri in care transase primul set, reusise sa castige si meciul. Am avut o zi proasta, am simtit de la inceput ca jocul meu nu merge, am incercat sa schimb ceva, dar n-am reusit. Mi-am pierdut concentrarea ca sa castig punctele, iar apoi n-am mai crezut deloc in al doilea set, poate de aceea am si pierdut cu 6-0", a spus Halep, dupa meci.

"A jucat de parca nu si-a dorit sa fie acolo" Criticata de unii pentru norocul sau, a se citi tabloul de care a avut parte pana in sferturi unde a intalnit doar jucatoare aflate mai jos de locul 50 mondial, Halep a sucombat in fata primului adversar mai dificil. Makarova, acum pe locul 11 in lume, e pe val, bifeaza a doua semifinala de Mare Slem din cariera, dupa cea din septembrie 2014, de la US Open, si va urca pe 10, poate chiar mai sus, in functie de ce va reusi la Melbourne, unde o asteapta duelul cu Sarapova. La rece, cifrele n-o ajuta deloc pe Halep, de nerecunoscut in partida din sferturi. Pe primul serviciu a avut un procentaj de doar 56% (Makarova a avut 75%), n-a concretizat decat o sansa de break din noua (spre deosebire de cinci, din sase, in dreptul rusoaicei), si, mai ales, a facut exces de greseli nefortate, 31 (fata de 20)! Cele mai multe, pana in sferturi, pentru Halep, care in precedentele patru meciuri de la Australian Open a avut o medie de 19 erori nefortate. Halep, la Australian Open 2015 Primul tur Karin Knapp (Italia, 50 WTA) 6-3, 6-2 Turul doi Jarmila Gajdosova (Slovacia, 62 W... Citeste intreg articolul pe adevarul.ro