Anul sportiv 2016, presarat cu lumini si umbre. Top 5 performeri si dezamagiri

Din 1976, de cand Nadia Comaneci a fost starul absolut al editiei de la Montreal, gimnastica feminina romaneasca n-a coborat niciodata de pe podiumul olimpic pana la Rio de Janeiro, cand singura ei reprezentanta, Catalina Ponor, s-a clasat doar a saptea in finala de la barna, singura in care s-a calificat. Comitetul Olimpic si Sportiv Roman Sportivii romani au avut o prestatie sub asteptari la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, "recolta" de medalii adunate (o medalie de aur, una de argint si trei de bronz) fiind cea mai slaba de dupa editia din 1952, de la Helsinki, cand delegatia tricolora a adunat o medalie de aur, una de argint si doua de bronz. Depistat dopat cu testosteron exogen dupa ce a castigat medalia de bronz la categoria 85 kg, el a fost suspendat provizoriu incepand cu data de 30 septembrie de catre Federatia Internationala de Haltere, iar la inceputul acestei luni Tribunalul de Arbitraj Sportiv de la Lausanne a confirmat descalificarea lui de la Jocurile Olimpice si retragerea medaliei.

acum 86 luni (31 Dec 2016)

Dupa un an plin de evenimente, sportul romanesc se afla din nou la ora bilantului. In 2016 tricolorul n-a prea fluturat pe cele mai inalte catarge, deoarece sportivii romani au ocupat in general pozitii modeste la sfarsitul concursurilor, la mare departare de podiumuri. In randurile de mai jos puteti gasi o privire de ansamblu a ceea ce s-a intamplat bun sau rau in anul sportiv 2016. Gimnastica

Cel mai medaliat sport din istoria Romaniei a avut parte de o cadere abisala, dupa patru decenii de succese constante. Ambele echipe, masculina si feminina, au ratat calificarea la Jocurile Olimpice, unde Romania a fost reprezentata totusi de Marian Dragulescu, Andrei Muntean si Catalina Ponor, care n-au reusit insa sa obtina nicio medalie. Din 1976, de cand Nadia Comaneci a fost starul absolut al editiei de la Montreal, gimnastica feminina romaneasca n-a coborat niciodata de pe podiumul olimpic pana la Rio de Janeiro, cand singura ei reprezentanta, Catalina Ponor, s-a clasat doar a saptea in finala de la barna, singura in care s-a calificat. Marian Dragulescu, la sarituri, a fost aproape de bronz. Desi s-a clasat la egalitate, pe locul trei, sistemul de departajare l-a retrogradat pe locul patru, iar Andrei Muntean a obtinut locul sase in finala de la paralele. Anterior, la Campionatele Europene de seniori de la Berna, Dragulescu a cucerit medalia de argint la sarituri si sol, iar Ponor medaliile de bronz la barna si sol. Nationala de fotbal

Paradoxal, 2016 trebuia sa fie un an de sarbatoare pentru prima reprezentativa, care participa pentru prima oara dupa opt ani la un turneu final. Pe langa esecul rusinos inregistrat la Euro in fata Albaniei, o nationala pe care altadata o bateam la scor de maidan, Romania a avut din nou bilant general anual negativ, cu trei victorii, cinci egaluri si cinci infrangeri, dupa sase ani. In 2010, nationala condusa de Razvan Lucescu a avut o prestatie mizerabila, cu doar o victorie, patru egaluri si cinci infrangeri... Citeste intreg articolul pe adevarul.ro