ANALIZA Istoria celui mai mare cosmar. Cum a pierdut Simona Halep de sapte ori in fata Mariei Sarapova

Maria Sarapova (104 WTA) Varsta: 26 de ani - 30 de ani Inaltime: 1,68 m - 1,88 m Titluri WTA: 15 - 35 Grand Slam: 0 - 5 Victorii in tenis: 400 - 612 Infrangeri: 183 - 149 Bani castigati din tenis: 19.195.715 dolari - 36.838.838 dolari

acum 38 luni (4 Oct 2017)

Practic, Halep n-a castigat niciun meci in fata Sarapovei, dintre cele sapte disputate pana acum, rusoaica dominand-o la toate capitolele.

Un istoric al meciurilor directe dintre cele doua arata astfel:

12 martie 2012, Indian Wells (turul III )

Maria Sarapova (2 WTA) vs Simona Halep (50 WTA) 6-3, 6-4

Sarapova era o jucatoare pe val, castigase trei Grand Slamuri si fusese si numarul 1 mondial.

1 octombrie 2012, Beijing (turul I)

Maria Sarapova (2 WTA) vs Simona Halep (47 WTA) 7-5, 7-5

In acelasi an, a urmat o noua confruntare intre cele doua.

11 mai 2014, Madrid (finala)

Maria Sarapova (9 WTA) vs Simona Halep (5 WTA) 1-6, 6-2, 6-3

Simona a castigat primul ei set in fata Sarapovei, dar a cedat apoi pe zgura de la Madrid, acolo unde a jucat prima ei finala de turneu Premier Mandatory, cel mai important nivel la care a triumfat ulterior.

7 iunie 2014, Roland Garros (finala)

Maria Sarapova (8 WTA) vs Simona Halep (4 WTA) 6-4, 6-7, 6-4

A fost prima finala de Grand Slam disputata de Halep si ultimul trofeu de acelasi nivel castigat de Sarapova. Totodata a fost si cel mai strans meci dintre ele.In setul decisiv, o minge judecata gresit de arbitru a dat-o peste cap de Halep, care de la 4-4 a pierdut doua game-uri care au dus trofeul in mana Sarapovei.