VIDEO. Simona Halep, infrangere rusinoasa. A fost eliminata in mai putin de o ora din semifinala de la Toronto

Simona Halep conduce cu 3-2 in meciurile cu Svitolina, pe care a invins-o in 2013, la Sofia, cu 6-1, 6-1, in 2014, in Fed Cup, la Budapesta, cu 6-3, 7-5, si anul acesta, in sferturi la Roland Garros, cu 3-6, 7-6 (6), 6-0.

acum 80 luni (13 Aug 2017)

Simona Halep, numarul doi in clasamentul mondial feminin, a fost invinsa sambata seara de ucraineanca Elina Svitolina cu un scor categoric, 6-1, 6-1, in semifinalele turneului de la Toronto, Canada.

Romanca a facut cel mai slab joc al ei din ultimii ani si a cedat in doar 56 de minute in fata Elinei Svitolina (22 ani, 5 WTA), potrivit Agerpres. Simona Halep nu a mai fost invinsa asa categoric de patru ani, din martie 2013, cand Sara Errani o invingea cu 6-1, 6-0 in turul al treilea la Miami. Halep a avut procentaje slabe la ambele servicii (43%-84% la primul, 35%-41% la al doilea).

Momentul slab al Simonei nu a putut fi oprit nici de antrenorul Darren Cahill, cu care s-a consultat intre seturi.

Simona Halep conduce cu 3-2 in meciurile cu Svitolina, pe care a invins-o in 2013, la Sofia, cu 6-1, 6-1, in 2014, in Fed Cup, la Budapesta, cu 6-3, 7-5, si anul acesta, in sferturi la Roland Garros, cu 3-6, 7-6 (6), 6-0. Primul succes al ucrainencei a fost in finala turneului de la Roma, in primavara, cu 6-4, 5-7, 1-6, dupa ce Simona s-a accidentat in setul al doilea.

Simona va juca acum la Cincinnati, unde va intra direct in turul secund, contra unei adversare venite din calificari. ... Citeste intreg articolul pe romanialibera.ro