Roland Garros: victorie magnifica a Irinei Begu dupa cel mai lung si mai frumos meci al turneului!

Irina Begu si Coco Vandeweghe merita aplauze in picioare pentru proba de rezistenta pe care au trecut-o in turul al doilea de la Roland Garros. La finalul partidei, Irina Begu avea in dreptul ei 145 de puncte castigate, fata de cele 142 ale lui Coco Vandewghe, ceea ce inseamna un total de 287 de schimburi de mingi.

acum 95 luni (25 May 2016)

Irina Begu si Coco Vandeweghe merita aplauze in picioare pentru proba de rezistenta pe care au trecut-o in turul al doilea de la Roland Garros.

In primul set, Irina (locul 28 WTA) a condus cu 5-2, dar jucatoarea din SUA (locul 43 WTA) a gasit puterea sa impinga setul in tiebreak, pe care l-a si castigat. Cum la turneele de Grand Slam nu exista tiebreak in decisiv (cu execeptia US Open), meciul avea sa fie decis de jucatoarea care se desprinde la doua jocuri. Iar aceea a fost Irina Begu, care a realizat breakul triumfator la scorul de 9-8 in favoarea ei.

La finalul partidei, Irina Begu avea in dreptul ei 145 de puncte castigate, fata de cele 142 ale lui Coco Vandewghe, ceea ce inseamna un total de 287 de schimburi de mingi. A fost unul dintre cele mai lungi meciuri de pe tabloul feminin din istoria Roland Garros.

Irina Begu va evolua in premiera in faza urmatoare cu germana Annika Beck, locul 39 WTA, care a trecut, cu scorul de 4-6, 6-3, 7-5, de ucraineana Katerina Bondarenko, locul 65 WTA.

Accederea in mansa a treia este recompensata la Roland Garros cu un premiu de 102.000 de euro si cu 130 de puncte WTA. Romania are doua jucatoare in aceasta faza, alaturi de Irina Begu calificandu-se miercuri si Simona Halep. ... Citeste intreg articolul pe adevarul.ro