Miami 2015. Tecau castiga duelul romanesc, experienta nereusita pentru Halep, la dublu. Rezultatele zilei a sasea

acum 109 luni (29 Mar 2015)

Ziua a sasea a turneului de la Miami a adus noi eliminari pentru romani, dar si un duel romanesc 100%.

Monica Niculescu, 70 WTA, a fost eliminata, in turul al doilea, de liderul mondial Serena Williams, in ceea ce a fost o reeditare a intalnirii din urma cu doua saptamani de la Indian Wells. Daca atunci Serena se impunea foarte greu, cu 7-5, 7-5, de aceasta data americanca a avut nevoie de doar 6-3, 6-1, cu toate ca partida nu a fost deloc usoara. Monica Niculescu a fost invinsa de Serena Williams, scor 6-3, 6-1, in turul al doilea

Experienta la dublu, la Miami, pentru Simona Halep s-a incheiat foarte rapid, inca din primul tur. Doua perechi care au primit wild-card, Alexandra Dulgheru/Simona Halep si Daniela Hantuchova/Karin Knapp (Slovacia/Italia) au evoluat in prima runda, la dublu, meciul fiind castigat de cele din urma cu scorul de 7-5, 6-3.

Tot la dublu, dar la masculin, duelul romanesc s-a incheiat cu victoria lui Horia Tecau, care, alaturi de Jean-Julien Rojer, a trecut de perechea Florin Mergea/Dominic Inglot, cu scorul de 6-4, 6-2, dupa doar 57 de minute de joc. ... Citeste intreg articolul pe romanialibera.ro