Halep la Madrid: Simona, victorie sufocanta cu Vinci. A revenit spectaculos intr-un meci ce parea pierdut

Cu moralul in crestere, Simona a zburdat pe teren in game-ul urmator: s-a dus la 40-0 pe serviciul ei si a egalat, 5-5, la 15. Tie-break-ul a inceput de la 1-0 pentru Vinci, dupa care Halep s-a dezlantuit, s-a dus la 6-1 si l-a transat cu 7-2.

acum 83 luni (9 May 2017)

Totusi, echilibrul s-a pastrat pana la 2-2. Simona si-a pierdut serviciul la acest scor, insa imediat a facut re-break pentru 3-3. Incurajata de faptul ca a iesit dintr-o situatie dificila, romanca a luat urmatoarele trei game-uri la rand, transand primul set cu 6-3. Decisivul, dramatic Al doilea set s-a jucat, la inceput, dupa un scenariu similar cu primul: fiecare sportiva si-a facut serviciul pana la 2-2. Vinci s-a dus la 4-1 si 5-2, iar la 5-3 a servit pentru meci. Totusi, romanca a rezistat, a avut doua mingi de break si a valorificat-o pe a doua pentru 5-4. Cu moralul in crestere, Simona a zburdat pe teren in game-ul urmator: s-a dus la 40-0 pe serviciul ei si a egalat, 5-5, la 15. Dupa trei game-uri pierdute la rand, Vinci s-a trezit din pumni si si-a facut serviciul, lejer, la 15. La 6-5 pentru sportiva din Italia, Simona a servit pentru a ramane in meci. Tie-break-ul a inceput de la 1-0 pentru Vinci, dupa care Halep s-a dezlantuit, s-a dus la 6-1 si l-a transat cu 7-2. ... Citeste intreg articolul pe adevarul.ro