Britanicii cred in Simona Halep: "Fata asta are potential de campioana!"

Dupa acest succes impresionant, Halep va juca in turul al treilea cu olandeza Kiki Bertens, locul 28 WTA si cap de serie numarul 26, care a invins-o, cu scorul de 6-4, 6-4, pe germana Mona Barthel, locul 68 WTA.Halep si Bertens s-au intalnit de doua ori, dar meciurile au avut loc in 2010, cand romanca a castigat cu 7-6, 6-2, in sferturi la Torhout (Belgia), si in 2012, cand olandeza s-a impus cu scorul de 6-3, 6-4, in semifinale la Fes (Maroc).

acum 94 luni (1 Jul 2016)

Simona Halep s-a calificat in turul al treilea de la Wimbledon dupa un succes cu 6-1, 6-1 in fata Francescai Schiavone, din Italia. Partida a durat 66 de minute, cate 33 pe set, iar Halep a cedat cate un joc in momentul in care conducea cu 3-0.

Simona n-a lasat nimic la voia intamplarii in meciul cu Schiavone (36 de ani, locul 111 WTA), gasind raspunsul perfect la orice obiectie ridicata de fosta campioana de la Roland Garros. Romanca si-a folosit perfect serviciul, pe care nu l-a fortat, dar l-a plasat indeajuns de bine incat sa trimita in teren 80 la suta dintre mingile jucate cu prima serva. Iar cifrele urmatoare au aratat la fel de bine: a castigat 7 din cele 8 mingi de break pe care le-a avut, a trimis 18 lovituri direct castigatoare si a cedat o singura data pe serviciu.

Romanca pare ca si-a regasit pasii care au trimis-o pana in semifinale in urma cu doi ani, iar comentatorii de pe ESPN vorbeau despre o potentiala campioana la Wimbledon. Darren Cahill a fost la randu-i laudat pentru ca i-a sugerat Simonei sa nu mai joace la Eastbourne si sa inceapa sezonul de iarba direct la Londra. Dupa multe zile de antrenament si doua victorii convingatoare, 6-4, 6-1 cu Schmiedlova si 6-1, 6-1 cu Schiavone, Simona chiar arata bine la al treilea Grand Slam al anului si, fara sa mergem cu gandul prea departe, exista macar perspectiva unei performante similare cu cea din 2014.

Bertens, 24 de ani, este in cel mai bun moment al carierei si a venit la Wimbleon dupa o semifinala jucata ... Citeste intreg articolul pe adevarul.ro